Ltezik a llek?
Az emberek 40 ezer ve foglalkoznak a llekkel. Mr az semberek is – innen (vissza)nzve az idk homlyba – tudtk, reztk, sejtettk, hittk, hogy az ember tbb mint a teste. gy temettk el halottaikat, hogy kszen lltak a llek fogadsra, ha az megjelenne.
Az a 21 gramm, amivel az ember teste knnyebb lesz hallakor, kpezi a lelket, amely a rgiek hite szerint t tud jrni egyik dimenzibl a msikba.
Kezdetben volt a test…
A legtbb nagyon rgi civilizciban a llek az ember rsze volt, majd amikor a fizikai test meghalt, seink hittk, hogy a lelke tovbbra is ott van. De voltak hasznos lelkek s voltak rt lelkek. Ez utbbiakat ksrtetknt rettegtk. Nem egy rgi szoks arra utal, hogy mindenkppen szerettk volna megakadlyozni a halottak visszatrst. Mert bizony nem mindenhol s mindenkor hittk, hogy a hall utn a test s a llek tja klnvlik. Szmos npnl, trzsnl meg voltak gyzdve arrl, hogy ha a halott testvel tesznek valamit, ami hitk szerint megakadlyozza visszatrst, akkor mintegy bebiztostottk magukat a kellemetlen tlvilgi ltogats ellen.

Ma mr sokszor csak a szakemberek tudjk, mifle praktikkat gyakoroltak seink – amelyekkel tbb „primitv” ma is l – azrt, hogy a holtak semmikppen se trhessenek vissza halotti mivoltukbl az lk kz ksrtetek, szellemek, „llek” formjban. Hogy a halott ne mozoghasson halla utn is gy, mint egy l, a dl-amerikai indin npeknl llatbrkbe ktztk ket. Ezek a mmik – klnsen az egykori inka birodalom terletn – ma is elkerlnek rejtett sziklasrokbl, barlangokbl. Nem vletlenl talljk ezeket az egykori embereket mumifiklt llapotban, de rettenetesen sszegngylve, megktzve, brszjakkal sszektve. Sokig azt hittk mg az etnogrfusok, antropolgusok is, hogy gy vtk a holttesteket, gy tartottk ket egyben… Dehogy! Ma mr tudjuk: gy akartk megakadlyozni, hogy halluk utn ismt megjelenjenek az lk kztt. Dlnyugat-Afrikban mg kevsb hittek a halottnak – ott egyszeren elvgtk a gerinct a nyakn, gy a fejt knnyen behajthattk a trdei kz, majd az egsz sszezsugortott emberalakot llatbrkbe varrtk j szorosan…
De az is megesett, hogy a halottnak eltrtk mindkt lbszrcsontjt, nehogy majd „visszajrjon”… Persze ms trzsek, majd ksbb az egsz emberisg, mr nem annyira a visszatr testtl, mint inkbb a llektl flt. A llek lakhelye lehetett az emberi szv, a llegzet, de ezt olykor az ember szemben, vesjben, mjban vagy fejben sejtettk. A Biblia szerint a llek a vrben tallhat (szvetsg), ezrt olvashat benne egy olyan mondat is, miszerint „senki kzletek nem fog vrt enni” – ez a tilalom ppen a vrben sejtett llek miatt kerlt be az si zsid tanok, tilalmak kz.
A vndorl hordk mg nem nagyon trdtek a halottaikkal s fleg nem azok lelkvel, de miutn kezdtek letelepedni, szksglett vlt, hogy a holtak is valahol az lhelyk kzelben legyenek eltemetve. Megszaporodtak az ezzel kapcsolatos szertartsok, ksbb mr valsggal burjnzottak a szoksok. A halott mell eltemettk kedvenc trgyait vagy hatalmnak jelkpeit, vagy olyasmiket, amikre az itt maradottak szerint majd „odat” is szksge lehet s lesz. Ez a fajta kultusz mindmig l s mg j ideig ltezni fog. Akik ma virgot visznek szeretteik srjra vagy urnja el, azok tulajdonkppen ugyanezt a hagyomnyt folytatjk, igaz, mr letisztultabb, szernyebb, racionlisabb mretekben.

Ltezik-e a llek?
Ez sokak szmra hihetetlenl fontos krds. Mindmig millirdok szmra nincs semmi ktsg afell, hogy a halottak valamilyen formban tovbb lteznek. St, egszen nagy vallsok, egyhzak alapulnak azon a hiten, hogy a lelkek vndorolnak, jra meg jra szletnek, s letek ezrein keresztl tisztulnak, vlnak egyre jobb, magasabb rendv, hogy aztn a vgn eljussanak a nirvnba, azaz a megtisztult, boldog s vgs llapotba, amely minden ltek kzl a legjobb, legnemesebb.
Az eurpai kzpkorban a llek nemegyszer ksrtet formjban jelent meg. Hrom-ngyszz vvel ezeltt teljesen elterjedt hit volt, miszerint ksrtetek vannak, s azok nem msok, mint a halluk utn valami okbl nyugalmat nem lelk lelkei, amelyek bolyonganak valahol a kt vilg: az lk s a holtak hatrn.

Persze mindig voltak felvilgosult emberek, az adott kor szintjhez kpest, akik mr akkor sem nagyon hittek ezeknek a kzszjon ezrvel forg trtneteknek. Mr a tizennyolcadik, de mg inkbb a tizenkilencedik szzadban akadtak emberek, akik szerettk volna gy vagy gy tudomnyosan bebizonytani a llek ltezst! Igen, akkoriban mg sokkal tbb volt a vallsos tuds, aki nem a tagadsbl indult ki, hanem Isten ltezst akarta igazolni. s mi bizonythatn jobban, hogy ltezik a Teremt, ha nem ez, hogy a maga kpmsra teremtett lnynek, az embernek valami pluszt adott? Valamit, amivel nem rendelkezik sem a nvny, sem az llat, csak az ember: a lelke?
Azt kell mondanunk, hogy ez a trekvs mig nem hagyott albb. Igaz, a tudsok, akik az utbbi vszzadban a llek ltezsvel vagy nemltvel foglalkoztak, mr jobbra nem voltak istenhvk, s nem is ezrt rdekelte ket ez a krds. Ugyanakkor tagadhatatlan, hogy az emberben csakugyan van valami plusz, ami ezen a bolygn tudomsunk szerint ms llnyekben nem tallhat. m hogy ez csupn a tudatban rejtzik-e, vagy csakugyan valami olyasmi, amit lleknek, isteni hozzadsnak, valamifle metafizikai tbbletnek is nevezhetnnk, azt eddig mg senkinek sem sikerlt bebizonytania.
Forrs: http://www.noiportal.hu/main/npnews-7652.html |